Samarkand: Mesto Wonder

Po kopaní späť 11 dní vo veľkom meste Dushanbe sme naskočili na spoločné taxi a zamierili na Samarkand. Cesta, ktorá má trvať 7 a pol hodiny, vlastne trvala 11, pretože na ceste bolo toľko policajných kontrol. Nakoniec, okolo 18:00, sme dorazili do nášho cieľa a skontrolovali sme do nášho penziónu.

Odkedy sme sa rozhodli prísť do tejto časti sveta, vízie starodávneho a bohaté Samarkand zakalili naše myšlienky. Pozdĺž strednej Ázijskej cesty hovorili ďalší cestujúci o starovekom meste s úctou a Wonder. Možno, že jedno z najviac architektonicky požehnaných miest v islamskom meste, mesto Wonder nesklalo.

“Samarkand je veľmi veľké a nádherné mesto.”

-Marco Polo

V 14. storočí, počas slávnych dní hodvábnej cesty, bol v Uzbekistane divoký vládca. Meno Tyranta bolo Timur Tamerlane a bol rovnako známy ako Genghis Khan na šírenie krviprelievania. Na rozdiel od svojho mongolského náprotivku Timur nepriniesol rozum a spravodlivosť svojimi armádami, iba násilím a krviprelievaním. Jeho dedičstvo však odišiel viac ako len dedičstvo smrti a vojny, je Samarkand. Väčšina bohatstva, ktoré „Timur The Lame“ vyrobil z jeho nemilosrdných plunders a lúpeží, nalial do svojho drahého hlavného mesta Samarkand. Dnes to predstavuje svedectvo o prosperite doby a ÓDou neuveriteľnej zručnosti dizajnérov, ktorí pomáhali budovať toto veľkolepé mesto.

“Pre chtíč pochopenia toho, čo by nemalo byť známe, ideme zlatú cestu do Samarkand”

– James Elroy Flecker

Prvý deň sme sa prebudili a vydali sme sa do starovekého mesta. Samarkand je známy mnohými lokalitami, ale nepochybne je najznámejší svojimi najväčšími stránkami, obrovským Registanom. Tento komplex leží v strede Starého mesta a môžete ho vidieť z míľ ďaleko. Tri obrovské mauzóley čelia sebe navzájom, každý s vlastným jedinečným dizajnom a nepredstaviteľne zložitá práca mozaiky. Tridsaťtri vysokých minaretov sa nakláňalo na vrchol, keď sme šli na hlavné miesta vo vnútri Registanu.

Vynikajúci registan

Po putovaní po „najlepšom“ stránke Samarkhand sme si mysleli, že sme videli to najlepšie, čo mesto ponúka, ale každá atrakcia je taká ohromujúca, že by sme tu strávili 4 dni bez toho, aby sme sa unavovali brilantnou architektúrou. Presunuli sme sa do najvyššej mešity v starovekom meste Bibi-Khanym. Potom sme prekročili ulicu a navštívili sme hrobky s rovnakým menom.

BIBI-KHANYM-Kedysi najvyššia mešita na svete

Keď sme opustili hrobky, pozreli sme sa doľava a ďalší ohromujúci úspech inžinierstva sa odhalil, posadený na kopci nad rušným, modernizovaným rohom ulice. V spoločnosti Samarkand sotva potrebujete mapu, pretože všade, kde sa pozriete, je niečo hodné zvýraznenia mesta.

Štruktúra na kopci bola mešita Hazrat-Hizer a hovorí sa, že je v Uzbekistane najúžasnejšia. Rovnako ako pri každej mešite, ktorú sme pozreli v starom meste, aj interiér Hazratu oslnený neuveriteľne jemnými farbami čistých ťahov a nepoškvrnenými vzormi dlaždíc štvorcov. Samotná mešita bola ohromujúca, ale výhľady z vonkajšieho dvora sa oplatili sama. Perfektný výhľad na panorámu na Samarkand v celej svojej sláve. Nesprávne a dobre zachované budovy sa týčili a hrdí na obzore, pretože majú 1 000 a viac rokov.

Pohľad z mešity Hazrat-Hizer

Prechádzka po meste dva dni a zázrak sa ukázalo ako vyčerpávajúce. Rozhodli sme sa stráviť popoludnie v Hammame, aby sme si oddýchli a premýšľali o všetkom, čo sme doteraz videli. Ukázalo sa, že náš zážitok z Hammamu nebol taký kopajúci späť a pohodlný, ako sme si mysleli, že to bude! Mysleli sme si, že to bude ako Hammam v Turecku alebo v kúpeľnom dome v Kazachstane. Ukázalo sa, že je to miesto, kde miestni obyvatelia, ktorí nemajú sprchu v dome, sa kúpajú. Keď som išiel do kúpania mužov (naboso, pretože sme zabudli na sandále), prvou vecou, ​​ktorú som videl, bola skupina mužov, ktorí si holili ich rodinné riešenie. Miesto bolo zabalené a miestni obyvatelia našli spôsoby, ako vydrhnúť miesta, o ktorých som si nikdy nemyslel, že vidím vydrhnuté na verejnosti. Netreba dodávať, že sme nezostali dlho.

Príprava na zážitok z Hammamu
Po Hammamu sme sa putovali po starom cintoríne a skončili sme na Avenue of Mausoleums, ďalšie miesto hodné letu do Strednej Ázie. Avenue bola v skutočnosti tvorená takmer 20 mauzóleám, ktoré boli umiestnené v rade s krásnym dláždeným chodníkom oddeľujúcim štruktúry. Potichu sme kráčali dolu starodávnou uličkou a pozreli sa na masívne starodávne budovy nad nami. Nemohli sme si pomôcť, ale aby sme sa čudovali, ako sa im podarilo postaviť takú kolosálnu a bohatú krásus s takou základnou a základnou technológiou.

Strávili sme niekoľko hodín na Avenue. Slnko sa začalo ponoriť nízko na oblohe a prinieslo nový život farbami na vonkajších tvári každého mauzólea.

Prechádzka okolo avenue mauzóleových

Poslednú noc v Samarkand, po 4 vynikajúcich dňoch v meste, bolo len jedno posledné miesto, ktoré treba vidieť, mauzóleum Gur-e-Amir. Kniha Guide Lonely Planet Guide naznačuje, že návštevníci si tento v noci skontrolujú. Keď slnko zapadalo a Mesiac zaujal svoje miesto na nočnej oblohe, strážca prevrátil spínač a zapol večerné svetlá. Okamžite bolo zrejmé, prečo autori odporučili nočnú návštevu.

Kupolu na vrchu mešity sa rozžiarili a otočili smaragdovú modrú na slabo osvetlenej nočnej oblohe, zatiaľ čo modré, biele a zlaté dlaždice na vonkajších stenách sa rozžiarili ako vianočné svetlá. Interiér bol rovnako pôsobivý so žiarivými zlatými arabskými písmenami v osvetlení človekom. GUR-E-AMIR je jediné miesto v Samarkand, ktoré je takto osvetlené v noci, čo je hanba, pretože architektúra po západe slnka uplatňuje úplne inú prítomnosť.

Mešita Gur-e-Amir v noci

Strávili sme 4 noci v Samarkand a naozaj by sme si želali, aby sme strávili viac času. Navštívili sme mešity a mauzóleum, hammamy a hrobky. Každý z nich sa môže pochváliť svojou vlastnou špeciálnou raisonom. Stránky sú také pôsobivé, že si naozaj musíte sedieť na lavičke a pozerať sa na ne v úcte. Iba pyramídy Gízy mohli dokonca držať sviečku vo vznešenosti starovekej architektúry v Samarkand a veľká časť zázraku Gízy je výsledkom jej slávy.

Ako Samarkand nie je zázrakom sveta, je mimo mňa, ale je to jedno miesto, ktoré by sa mal každý pokúsiť navštíviť. Je to skutočne mesto Wonder.

Páči sa mi tento príspevok? Pripnúť!

Zrieknutie sa zodpovednosti: Kozy na cestách sú partnerom Amazonu a tiež pridruženou spoločnosťou pre niektorých ďalších maloobchodníkov. To znamená, že zarobíme provízie, ak kliknete na odkazy na našom blogu a kúpite sa od týchto maloobchodníkov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *