10 vecí, ktoré môžete vidieť a robiť v León, Nikaragua

Aktualizované: 18/18/20 | 18. decembra 2020

León bol jedným z vrcholov mojej cesty do Nikaraguy. Naplnené históriou, chutným jedlom, množstvom outdoorových aktivít, sopiek a okolitých pláží, bolo tu oveľa viac, ako som si myslel.

Mesto je pomenované po León v Španielsku. Po tom, čo Nikaragua v 20. storočí získala nezávislosť od Španielska, sa elity Leóna a Granada bojovali o to, ktoré mesto sa stane hlavným mestom (nakoniec sa vybralo Managua).

Počas bojov medzi Sandinistami a Somozasmi v 20. storočí mesto medzi nimi mnohokrát zmenilo ruky a bolo scénou neustáleho a intenzívneho boja (stále môžete vidieť známky guľky na niektorých budovách). Trvalo to celú cestu do osemdesiatych rokov (v ktorých sa nás zapojilo do aféry Irán-Contra), až kým sa konečne založil mier.

Teraz je León stabilným univerzitným mestom s rastúcou potravinovou scénou, množstvom trhov, rastúcim (ale nie ohromujúcim) cestovným ruchom a oveľa viac koloniálnymi cirkvami a katedrálmi na obyvateľa ako akékoľvek iné miesto v Nikarague. Strávil som tu štyri dni turistikou, jedením, predávkovaním na kostoloch a preháňaním v horúčave.

León sa nachádza v severozápadnom Nikarague a je vysokoškolské mesto, ktoré zvyčajne prehliadajú turisti, ktorí sa držia miest ako Granada, Ometepe a pláže.

Keď som navštívil, očakával som veľa turistov. Koniec koncov, v Leóne je veľa čo vidieť a robiť. Namiesto toho som našiel väčšinou prázdne hostely a len málo Gringosu putujúcich po uliciach počas mojej kontroly – vďaka čomu je to oveľa príjemnejšie!

Milujem mesto a našiel som tu veľa. Neexistuje nedostatok spôsobov, ako tu stráviť pár dní, keď cestujete po Nikarague. Tu je zoznam mojich najobľúbenejších vecí v Leóne:

1. Urobte si úplne bezplatnú pešiu prehliadku

Kedykoľvek sa pozriem na nové mesto, začínam veci pešo. Sú najlepším spôsobom, ako získať pocit pre mesto, vidieť hlavné pamiatky a získať úvod do histórie a kultúry. Navyše budete môcť položiť miestne a všetky otázky, ktoré máte.

Pôvodný úplne bezplatný peší výlet je najlepšou voľbou pre tu. Dávajú vám dobré zhrnutie mesta a jeho histórie. (Len nezabudnite navrhnúť svojho sprievodcu na konci!)

2. Pozrite sa na múzeum revolúcie

Toto múzeum v rezidencii starého starostu je venované Sandinistas a ich bojom proti represívnemu programu krajiny, je to iba dve izby, ale získate svojho osobného sprievodcu, ktorý diskutuje o histórii hnutia (v španielčine alebo angličtine) a vezmete Ste na strešnom systéme pre dobré fotografie Leóna. Výlety môžu byť krátke, ale bola to moja najobľúbenejšia aktivita v meste, keď hovoríte s miestnou a dostávate komplexnú históriu naplnenú miestnou perspektívou a kontextom. Mnohí sprievodcovia sú tiež bývalými vojakmi.

Parque Central. Otvorené denne od 9:00 do 18:00. Vstupné je 3 USD USD.

3. Pozrite sa na kostoly

V Léone je veľa kostolov. Má oveľa viac kostolov na obyvateľa ako akékoľvek iné miesto v Nikarague. Celý deň som strávil chodením do týchto pamiatok Bohu a žasol nad ich rôznymi úrovňami detailov. Aj keď nie ste náboženský človek (nie som), stále môžete oceniť krásu, architektúru a históriu týchto budov. Moje obľúbené boli:

Iglesia El Calvario – neoklasický a barokový kostol siahajúci do 18. storočia.

Iglesia La Recolección – Postavená v roku 1786 sa to považuje za mnohým ohromujúcim kostolom v meste.

Iglesia de San Juan Bautista de Subtiava – pôvodne postavená v 15. storočí, je to najstarší kostol v Léone.

4. Zoberme si umenie

V meste je veľká umelecká scéna a k dispozícii je niekoľko galérií. Moje najobľúbenejšie bolo Museo de Arte Fundación Ortiz-Gurdián, ktorý je tiež najväčší. Je umiestnený v dvoch budovách a má zbierku starého náboženského umenia, ako aj moderných nikaragujských umelcov. Existujú skoré predkolumbské diela, španielske koloniálne náboženské artefakty, ako aj moderné a súčasné kúsky.

Preskúmanie trvá niekoľko hodín a obe budovy majú krásne záhrady na drevo. Moje najobľúbenejšie obrazy boli El Retiro od Mauricio Gomez Jaramillo.

Av 3 Pte, +505 2311 7222, Fundacionortizgurdian.org. Otvorené utorok-nedeľné od 10:00-16:00 vstupné je 3 USD.

5. Zasiahnite pláž

Krátka jazda autobusom z mesta nájdete ohromujúce pláže, teplú vodu a ľudí na surfovaní. Surf nie je taký príjemný ako v južnej časti krajiny (je mi povedané, že je tu trochu drsný), ale ak sa chcete oddýchnuť a úžasne v suchom horúčavách v regióne, tieto pláže skontrolujú všetko najlepšie škatule.

Playa Poneloya a Las Peñitas sú najobľúbenejšie pláže. Obaja sú len 20-minútovou jazdou autobusom z centra mesta.

6. Choďte na palubu sopky

Po celej krajine som videl ľudí, ktorí majú na sebe populárnu košeľu „Ja som šli sopka“, a táto aktivita tu priťahuje veľa batohov. Koniec koncov, kto by nechcel skĺznuť po aktívnej sopke na kúsok dreva?(Not me. I skipped this activity. The hike? Sure. Going down on a plank of wood? No thanks.)

Trips leave multiple times per day and last a few hours (Cerro Negro, the volcano, is just an hour from the city). Bigfoot trips is the most popular trip operator. 

Prices start around $30 USD per person.

7. wander the Market

León is a market town and its well-known enormous central market located near the cathedral is hectic, fun, and interesting. You can find everything there: grocers, street food vendors, toys, kitschy souvenirs, and everything in between. Moreover, you’ll find delicious soups, BBQ meat sticks, and other local fares. Stop by to browse, eat, and take in the local pace of life.

8. check out “Old” León

The ruins of León Viejo date back to the 16th century and are a short trip from León. The site is Nicaragua’s only UNESCO world Heritage noting and is one of the oldest Spanish colonial settlements in the Americas. While this isn’t some luxurious destroy site, it’s really the only place to see and learn about the country’s founding colonial past. The ruins of León Viejo were discovered in 1967 and excavations began the following year. even if you’re not a history buff like me, it’s still worth a visit!

León Viejo, +505 2222 2722. open daily from 9am-5pm (4pm on weekends). Admission is $5 USD.

9. El Fortín de Acosasco

Built in 1889, the fort was used to safeguard the region from attacks by the coast. It fell into disuse from 1930-1960 before becoming a hub for torture and secret executions under dictator Anastasio Somoza Debayle. When the Sandinistas retook the area, forces faithful to the dictator fell back here before retreating further.

Today, you can check out the fort and experience the uneasy stillness that haunts the hilltop. You can wander the various torture chambers and see just how brutal the conditions would have been when the facility was in use. It’s a grim but eye-opening place to visit.

Take a taxi from the city and check out with others as it’s a long walk and muggings have been known to happen when hikers check out alone.

10. Hike Some Volcanoes

One of the main reasons why people come here is to hike the nearby volcanoes, as León is near the country’s volcanic range, numerous of which are still active. You’ll be able to choose between easy half-day hikes and much more intense full 12-hour day hikes. the most popular hikes are:

Cerro Negro (1-2 hours; popular for volcano boarding)

Telica (a moderate 7-9 hours)

San Cristóbal (11 hours; the longest and hardest)

Momotombo (the second-hardest hike; 6-9 hours)

Expect to pay around $60-80 USD for a guided hike.

***
What I loved about León was its close proximity to so numerous outdoor markets, low-cost food, and good foodie restaurants. It felt a lot much more “local” than the traveler meccas of Granada and Ometepe down south. My check out there was one of the highlights of my trip to Nicaragua and I highly recommend you make it a point of going to here too!

Book Your trip to Nicaragua: Logistical suggestions and Tricks
Book Your Flight
Use Skyscanner or Momondo to find a low-cost flight. They are my two favorite search engines because they search sites and airlines around the globe so you always know no stone is left unturned. start with Skyscanner first though because they have the most significant reach!

Book Your Accommodation
You can book your hostel with Hostelworld as they have the most significant inventory and best deals. If you want to stay somewhere other than a hostel, use Booking.com as they consistently return the most affordable rates for guesthouses and low-cost hotels. My favorite places to stay are:

ViaVia Leon

Lazybones

Don’t forget travel Insurance
Travel insurance will safeguard you against illness, injury, theft, and cancellations. It’s extensive protection in case anything goes wrong. I never go on a trip without it as I’ve had to use it numerous times in the past. My favorite companies that offer the best service and value are:

Safety Wing (for everyone below 70)

Insure My trip (for those over 70)

Medjet (for additional repatriation coverage)

Looking for the best companies to save money With?
Check out my resource page for the best companies to use when you travel. I list all the ones I use to save money when I’m on the road. They will save you money when you travel too.

Want much more information on Nicaragua?
Be sure to check out our robust destination guide on Nicaragua for even much more planning tips!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *